| EN

 

CREODIAS - chmura publiczna z danymi obserwacji Ziemi

 

Publiczna chmura obliczeniowa ze zintegrowanym repozytorium danych satelitarnych dla administracji publicznej, nauki i biznesu

 

CREODIAS to publiczna chmura obliczeniowa ze zintegrowanym repozytorium zdjęć satelitarnych programu Copernicus, wyposażona w gamę aplikacji pozwalających użytkownikom na łatwe wyszukiwanie, przeglądanie i przetwarzanie produktów pochodzenia satelitarnego. Architektura środowiska daje użytkownikom dostęp do zróżnicowanych danych teledetekcyjnych i zasobów obliczeniowych do ich przetwarzania, gwarantując prostotę, skalowalność oraz powtarzalność procesów i łańcuchów produkcji.

CloudFerro obsługuje i rozwija platformę CREODIAS na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej, w ramach programu Copernicus zarządzanego przez Komisję Europejską. CREODIAS jest jedną z europejskich platform DIAS (Data and Information Access Services), mających na celu ułatwienie dostępu do danych satelitarnych oraz zapewnienie możliwości ich przetwarzania w chmurze obliczeniowej, jak również tworzenia własnych aplikacji i serwisów.

Podstawowym założeniem platformy CREODIAS jest zmniejszenie wymagań technologicznych i finansowych, jakie stoją przed wszystkimi podmiotami – administracją publiczną, nauką i biznesem - zainteresowanymi wykorzystaniem danych satelitarnych w swoich produktach i usługach. Środowisko łączące bezpłatne zbiory danych satelitarnych programu Copernicus, uzupełnione o komercyjne zobrazowania wysokiej rozdzielczości, infrastrukturę obliczeniową dostępną w konkurencyjnej cenie oraz wygodne narzędzia użytkowników, pozwala na włączanie danych teledetekcyjnych lub ich pochodnych w łańcuchy produkcyjne za ułamek wcześniejszych kosztów.

Platforma ma już ponad 20000 zarejestrowanych użytkowników z całego świata, w tym blisko 2000 użytkowników z Polski.

Dane satelitarne

Dane obserwacji Ziemi przechowywane na platformie CREODIAS są otwarte, publicznie dostępne oraz darmowe. Bogate repozytorium liczy ponad 30 petabajtów danych i rośnie o ponad 20 terabajtów dziennie.

Kolekcja danych satelitarnych w środowisku CREODIAS zawiera większość dostępnych produktów pochodzących z satelitów z rodziny Sentinel: Sentinel-1A & Sentinel-1B, Sentinel-2A & Sentinel-2B, Sentinel-3A & Sentinel-3B, Sentinel-5P. Dodatkowo, dostępne są historyczne archiwa LANDSAT 5, 7 i 8, ENVISAT oraz SMOS. Dostępne są również kolekcje serwisów wyspecjalizowanych programu Copernicus - Atmosfera, Środowisko morskie, Obszary lądowe, Zmiana klimatu, Bezpieczeństwo i Zarządzanie kryzysowe.

Uzupełnieniem bezpłatnych danych programu Copernicus są komercyjne zobrazowania bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR), które sprawdzają się w projektach wymagających bardzo dużej dokładności. Są to dane wielospektralne, obrazy nocne i radarowe i pochodzą od różnych dostawców VHR.

Zobacz dostępne bezpłatne kolekcje danych Copernicus i komercyjne kolekcje danych VHR.

Bogate interface'y dostępu

Dostęp do repozytorium danych satelitarnych jest możliwy z wykorzystaniem wielu rozwiązań, między innymi przy użyciu interfejsu obiektowego S3, plikowego NFS, zipped download, WMS/WMTS oraz przy użyciu REST API lub technologii dostępu POSIX. Sprawdź szczegóły dostępu do danych.

Użytkownicy CREODIAS mogą przetwarzać dane bezpośrednio z repozytorium, bez konieczności czasochłonnego pobierania ich do własnego środowiska. Dostęp do danych jest szybki i wydajny - nasze testy wykazały możliwość pobierania nawet ponad 2 PB danych dziennie.

 

creodias.eu

Strona startowa platformy CREODIAS

Chmura obliczeniowa

CREODIAS oferuje usługi chmury obliczeniowej do przetwarzania danych satelitarnych: compute, storage, backup, usługi związane z przetwarzaniem danych, sieciami wirtualnymi, bezpieczeństwem i inne. Infrastruktura chmurowa, działająca na potrzeby platformy CREODIAS, wykorzystuje oprogramowanie OpenStack, na którego architekturę składa się wiele współdziałających modułów, odpowiadających za kontrolowanie zasobów procesorowych, pamięci oraz infrastruktury sieciowej.

Użytkownicy mogą zarządzać swoimi zasobami poprzez portal Horizon ze wsparciem graficznym lub przez interfejs sieciowy REST. Infrastruktura i serwisy zostały zoptymalizowane pod kątem przetwarzania i pracy z danymi satelitarnymi. Optymalizacja przewiduje również wsparcie działania aplikacji zewnętrznych.

Zobacz usługi chmury obliczeniowej dostępne na CREODIAS.

Ceny i opcje finansowania

Infrastruktura chmurowa dostępna jest w kilku modelach rozliczeniowych:

 • od zużycia (cennik godzinowy)
 • okresowy (długie okresy)
 • dzielenia się przychodem (tzw. revenue sharing)

Udostępniamy darmowe kredyty na testowanie platformy, zniżki dla nauki, różne , w szczególności pełne finansowanie usług chmurowych dla nauki z projektu .

Sprawdź cennik usług chmury obliczeniowej na CREODIAS.

Narzędzia użytkownika

Dzięki opracowanym przez CloudFerro narzędziom, które stanowią kamienie milowe w procesie wyszukiwania i doboru produktów obserwacji Ziemi (EO), użytkownik może szybciej i efektywniej, włączać dane do swojego procesu produkcyjnego. Te aplikacje to m.in.:

cloud.png

Creodias
Portal

strona główna środowiska, łącząca zarządzanie kontem z bazą wiedzy, kanałami komunikacji i wsparciem obsługi klienta: creodias.eu

 

 

horizon dashboard

Horizon
Dashboard

serwis graficzny w technologii OpenStack, pozwalający na zarządzanie zasobami użytkownika

 

creodias finder

Creodias
Finder

zaawansowana wyszukiwarka produktów obserwacji ziemi, oferująca interface graficzny oraz API: CREODIAS Finder

 

double_server.png

Creodias
Browser

uproszczone narzędzie wizualizujące zdjęcia satelitarne na różnych poziomach przetwarzania, pozwala na wyszukiwanie przy użyciu SPRAQL oraz wyszukiwanie semantyczne: CREODIAS Browser

horizon dashboard

Jupiter
Notebooks

środowisko obliczeniowe on-line, dostępne z poziomu przeglądarki internetowej, dostęp do repozytorium danych dla zarejestrowanych użytkowników, wsparcie dla wielu języków programowania

 

 

 

 

creodias_obrazek_s.jpg

Rozwiązania służące przeglądaniu oraz wyszukiwaniu danych są integralną częścią platformy
i są dostępne w ramach serwisów CREODIAS Browser oraz Finder.

Możliwość realizacji projektów i tworzenia aplikacji

Platforma CREODIAS przeznaczona jest dla administracji publicznej, nauki i biznesu. Użytkownicy mają możliwość opracowywania własnych projektów, aplikacji i usług oraz udostępniania ich na platformie. Powstające w ten sposób produkty i aplikacje zewnętrzne stanowią uzupełnienie funkcjonalności środowiska CREODIAS. W przypadku, gdy wymagania innych użytkowników są nietypowe i skomplikowane, mogą oni korzystać z funkcjonalności zapewnianych przez takie serwisy.

Serwisy w Polsce

Wśród najważniejszych projektów zrealizowanych w Polsce na platformie CREODIAS są:

 • Projekty S2GLC Centrum Badań Kosmicznych PAN – mapy pokrycia terenu, zarówno dla Europy, jak i dla Polski
 • Aplikacja glebowa SOLUM na zamówienie Polskiej Agencji Kosmicznej, umożliwiająca monitoring właściwości gleb
 • Projekty Instytutu Geodezji i Kartografii – serwisy informacji statystycznej o produkcji rolnej w Polsce oraz monitorowania upraw na potrzeby statystyki rolnictwa
creodias

Repozytorium i katalog danych EO

 • Zbiory publiczne
 • Cache
 • Zbiory prywatne
 • Wyszukiwanie danych OCS / OpenSearch / SPARQL
 • Dostęp do danych - NFS / S3 / http / OGC WMS / WMTS / WCS

Usługi chmurowe - IaaS

 • Przetwarzanie
 • Przetwarzanie danych EO
 • Wirtualna sieć
 • Storage Obiektowy/ Storage Blokowy
 • Kopia zapasowa

Narzędzia użytkownika

 • CREODIAS Browser
 • CREODIAS Finder
 • CREODIAS dashboard
 • CREODIAS Jupyter
 • Notebooks
 • Aplikacje zewnętrzne

Wsparcie klienta

Na wszystkie pytania naszych klientów czekają doświadczeni specjaliści wsparcia technicznego klienta o unikalnych kompetencjach. Zapewniamy wsparcie użytkownikom w zakresie naszego środowiska chmurowego, produktów satelitarnych, aplikacji do przetwarzania danych satelitarnych oraz pomagamy w zainicjowaniu środowiska chmurowego na naszej infrastrukturze.

Dowiedz się więcej o naszych usługach wsparcia klienta.