CallTelefon: +48 22 354 65 73 E-mailE-mail: sales@cloudferro.com EN
Cover image

Sen4CAP - Rozwiązanie dla nowoczesnego rolnictwa

Komplementarne rozwiązanie w zakresie monitoringu dla nowoczesnego rolnictwa. Wskaźniki biofizyczne, mapa rodzaju upraw, wykaszanie łąk i monitorowanie praktyk rolniczych w jednym miejscu.

 

Czym jest Sen4CAP

Wspólna polityka rolna (WPR) Unii Europejskiej ma na celu poprawę wydajności europejskiego rolnictwa w sposób zrównoważony, przy jednoczesnym zapewnieniu godnego poziomu życia rolników w Unii Europejskeij. System Sen4CAP został opracowany przez ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) w celu opracowania kompleksowego procesu przetwarzania i analizy, skierowanego do europejskich i krajowych podmiotów zainteresowanych WPR, dostarczając im zatwierdzone algorytmy, produkty, przepływy pracy i najlepsze praktyki monitorowania rolnictwa istotne dla zarządzania WPR.

sen4cap_logo.jpg

Jak to działa

Oprogramowanie Sen4CAP dostępne jest jako freeware open-source i idealnie wpasowuje się w charakterystykę środowiska przetwarzania w chmurze. Na platformie CREODIAS opracowaliśmy obraz maszyny wirtualnej, na której Sen4CAP został zainstalowany i skonfigurowany. Po utworzeniu maszyny wirtualnej z wykorzystaniem tego obrazu, każdy użytkownik może uruchomić platformę Sen4CAP, korzystając zarówno z bezpośredniego dostępu do kompletnego satelitarnego repozytorium danych Copernicus Sentinel, jak i z dynamicznie skalowalnych możliwości przetwarzania w środowisku chmury obliczeniowej CREODIAS.

Gotowa do użycia maszyna wirtualna posiada skonfigurowane i podłączone zbiory danych EO (Earth Observation), które są wymagane przez Sen4CAP:

 • Sentinel-1,
 • Sentinel-2,
 • Landsat-8,
 • Dane SRTM (DEM) i SWBD (Water Body), także zostały zintegrowane,
 • PostgreSQL
 • MAJA - Oprogramowanie do przetwarzania.

Nasze rozwiązanie oferowane jest jako usługa SaaS (Software as a Service) i nie wymaga od użytkownika instalowania wszystkiego od podstaw. Sen4CAP na CREODIAS oszczędza czas na konfiguracji środowiska maszyny wirtualnej, przygotowaniu oprogramowania i zebraniu zbiorów danych potrzebnych do przetwarzania. Po zainstalowaniu obrazu na maszynie wirtualnej, środowisko jest skonfigurowane i dostępne (np. poprzez X2Go Client), system Sen4CAP może być uruchomiony przez przeglądarkę internetową lub linię poleceń, aby łatwo i szybko zdefiniować nowy projekt.

Zalety rozwiązania

Po uruchomieniu nowego projektu zautomatyzowane procesy Sen4CAP rozpoczynają zbieranie danych satelitarnych i ich wstępne przetwarzanie. Wielką zaletą uruchomienia systemu na maszynie CREODIAS VM jest to, że nie ma potrzeby pobierania jakichkolwiek danych Sentinel-1 lub Sentinel-2. Orkiestrator Sen4CAP zapytuje o bazę danych, tworzy linki do danych satelitarnych na maszynie CREODIAS i od razu uruchamia wstępny processing. Ponieważ wstępne przetwarzanie dużej liczby zdjęć satelitarnych wymaga znacznych zasobów, potrzeba trochę czasu, aby pojawiły się pierwsze wyniki. Dzięki łatwemu w obsłudze procesowi instalacji Sen4CAP można rozpocząć przetwarzanie w celu zebrania wielu wyników, między innymi:

 • Wskaźniki biofizyczne, takie jak NDVI,
 • Mapy rodzaju upraw,
 • Wykaszanie łąk,
 • Monitoring praktyki rolniczej.

Fig1_CropTypeMap.jpg

Przykładowa mapa typów upraw w rozdzielczości 10m z wykorzystaniem zdjęć Sentinel-1 i Sentinel-2 z 2017 roku (po lewej), wraz ze wskaźnikiem klasyfikacji. Kliknij tutaj, aby przejść do pełnej rozdzielczości mapy w przeglądarce.

 

Wsparcie klienta

Wychodząc naprzeciw potrzebom agencji płatniczych i wspierających je firm, doradzamy w wyborze wielkości środowiska oraz wspieramy merytoryczną wiedzą o samym oprogramowaniu Sen4CAP i wykorzystaniu w nim danych satelitarnych. Nasze wsparcie klienta i stały kontakt podczas użytkowania usług, pozwala nam na konsultowanie zebranych informacji z autorami oprogramowania w celu ciągłego rozwoju oprogramowania i dostarczanej usługi.

Dzięki tym działaniom jesteśmy pierwszym i jedynym europejskim dostawcą chmurowym oferujących rozwiązanie Sen4CAP.

Skontaktuj się z nami, wykorzystamy zgromadzoną wiedzę, aby przygotować najlepsze rozwiązanie pod względem efektywności wydajnościowej i kosztowej.

Przykładowe zasoby

Wirtualna maszyna: 16 vCPU / 128GB pamięci RAM. Czas przetwarzania jednego kafla (100x100 km2) Sentinel-1/2 na wspomnianych zasobach to około 30 min.

Przestrzeń dyskowa potrzebna do do przechowania produktów na cały sezon obejmujący 70 000 km2 powierzchni wynosi około 7TB.
Nie ma jednak potrzeby kupowania całej przestrzeni od startu projektu. Nasza metoda rozliczeń dla użytkowników Sen4CAP jest bardzo elastyczna. Większość klientów zaczyna od 2 lub więcej Terabajtów. Jeśli np. 3TB wystarczyłoby na 2 lub 3 miesiące użytkowania, klient zapłaci tylko za tę konkretną ilość Storage'u. Następnie, jeśli zapotrzebowanie na Storage będzie większe, możemy zaproponować rozliczenie za każdy zajęty 1GB.

Ile to kosztuje

Kontraktu 12 miesięczny na zasoby: 16vCPU/128GB RAM/384GB SSD (boot disk) i 3TB dla start.

 • 4 121,28 € za zasoby obliczeniowe.
 • 342,00 € za Storage (3 TB za 3 miesiące)
 • 760,00 € za Storage (5TB przez następne 4 miesiące)
 • 1 330,00 € za Storage (łącznie 7 TB przez następne 5 miesięcy)

6 553,28 € za zasoby obliczeniowe i storage przy użyciu Sen4CAP. Nie pobieramy dodatkowych opłat za korzystanie z Sen4CAP. Usługa obejmuje jednak wsparcie dla środowiska Cloud i Sen4CAP.

Wskazane wyliczenie jest przykładowe, kwota końcowa może się zmienić w zależności od indywidualnych ustaleń kontraktu.

Jeżeli jesteś zainteresowany opisanym wyżej rozwiązaniem skontaktuj się z nami w celu indywidualnej konsultacji i dobrania odpowiedniego rozwiązania.

CloudFerro logo
Kontakt

Jesteś zainteresowany naszymi usługami lub masz pytania dotyczące CloudFerro? Wypełnij formularz, odpowiemy w ciągu jednego dnia roboczego. 

 

Obiecujemy że wszelkie przekazane nam dane i informacje zachowamy w poufności i wykorzystamy tylko w celach nam powierzonych. Jeżeli potrzebne jest zadanie dodatkowych pytań lub rozmowa,  skontaktujemy się z Tobą.

CloudFerro sp. z o.o.

Siedziba główna: Nowogrodzka 31, 00-511 Warszawa
Biuro handlowe: Fabryczna 5A, 00-446 Warszawa
Telefon: +48 22 354 65 73 E-mail: biuro@cloudferro.com
KRS: 0000543630
NIP: 7010468205
Regon: 36081846300000
CloudFerro logo
Aplikuj

CloudFerro sp. z o.o.

Siedziba główna: Nowogrodzka 31, 00-511 Warszawa
Biuro handlowe: Fabryczna 5A, 00-446 Warszawa
Telefon: +48 22 354 65 73 E-mail: biuro@cloudferro.com
KRS: 0000543630
NIP: 7010468205
Regon: 36081846300000