Case studies - CODE-DE

Chmura EO dla DLR

CODE-DE - s2 codede baner

Platforma chmurowa z danymi obserwacji Ziemi dla Niemieckiej Agencji kosmicznej.

CloudFerro jest nowym operatorem platformy chmurowej Niemieckiej Agencji Kosmicznej. Niemiecka Agencja Kosmiczna DLR zmieniła operatora platformy chmurowej CODE-DE, która umożliwia dostęp do danych obserwacyjnych Ziemi, głównie dotyczących Niemiec. Rozwój serwisu realizuje CloudFerro, które zwyciężyło w zeszłorocznym przetargu DLR.

Klient

Niemiecka Agencja Kosmiczna

Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt; DLR), założone w 1969 r., jest krajowym centrum aeronautyki i badań kosmicznych Republiki Federalnej Niemiec z siedzibą w Kolonii. Prowadzi szeroko pojęte prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie aeronautyki, kosmosu, energii, transportu, cyfryzacji i bezpieczeństwa. Jego misją jest eksploracja Ziemi i Układu Słonecznego, a także badania na rzecz ochrony środowiska.

Wyzwanie

Nowe oblicze platformy

Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI) reprezentowane przez agencję DLR zarządzało już platformą dostarczającą dane z europejskich satelitów Copernicus Data and Exploitation Platform Germany (CODE-DE). Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na produkty satelitarne, DLR Space Management szukało rozwiązania, które zapewniłoby kontynuację platformy z nowym obliczem: aplikacje interaktywne, nowe produkty danych, ulepszone wsparcie dla użytkowników indywidualnych dzięki nowym usługom i zoptymalizowanemu bezpieczeństwu.

Rozwiązanie

Realizacja tego projektu została powierzona CloudFerro wraz z podwykonawcą Erteco Technologies. Rozwiązania zastosowane w nowej odsłonie CODE-DE, zostały opracowane przez doświadczony zespół specjalistów CloudFerro, który wcześniej pracował przy podobnych projektach dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, EUMETSAT czy ECMWF.

Platforma CODE-DE zapewnia dostęp do danych i usług Copernicus w Niemczech od początku 2017 roku. Umożliwia przetwarzanie  danych z obserwacji Ziemi pozyskiwanych w ramach europejskiego programu Copernicus. Dostęp do platformy CODE-DE jest bezpłatny dla administracji rządowej i ośrodków naukowych.

Platforma CODE-DE - EO Finder Tool

CODE-DE - code de minjpg 1200x571 q85 crop subsampling 2 upscale min.jpg 1200x571 q85 crop subsampling 2 upscale

Funkcjonalność CODE-DE

Platforma CODE-DE udostępnia użytkownikom rozbudowane funkcjonalności. Mają oni możliwość wizualizacji danych satelitarnych oraz produktów Copernicus dostarczonych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Komisję Europejską. Otrzymują bezpieczne środowisko pracy oraz szereg aplikacji i narzędzi do przetwarzania danych. Co więcej, dzięki wydajnej infrastrukturze chmury obliczeniowej, użytkownicy CODE-DE mogą publikować i ponownie wykorzystywać wygenerowane produkty.

Platforma zapewnia także nieograniczony dostęp do  zdjęć z satelitów Sentinel-1, -2, -3, oraz -5P. Obrazy z Sentinel-2 są dostępne w wersji skorygowanej o stan atmosfery i będą mogły być następnie poddawane dalszej analizie. Platforma co miesiąc będzie udostępniała aktualną mozaikę złożoną z dokładnych zdjęć Niemiec, pokazujących nawet najmniejsze zmiany typu ruchy gruntu, zmiany wilgotności gleby lub uszkodzenia powierzchni Ziemi. Nowością jest także dostęp do aplikacji Jupyter Hub, umożliwiającej tworzenie na platformie kodów programistycznych i projektów, opartych na danych satelitarnych, prototypowanie rozwiązań oraz zastosowanie w edukacji jako narzędzie prowadzenia zajęć.

Synergia z europejską platformą CREODIAS

Infrastruktura chmury obliczeniowej platformy CODE-DE oraz dane satelitarne dotyczące Niemiec są przechowywane w lokalnym centrum danych, mieszczącym się we Frankfurcie nad Menem. Użytkownicy mogą również korzystać z synergii z platformą CREODIAS, która jest jednym z europejskich systemów Copernicus DIAS (Data and Information Access Services) i obejmuje ponad 16 petabajtowe repozytorium danych satelitarnych. Obie platformy współpracują ze sobą, zapewniając efektywne wykorzystanie zasobów, ale także autonomię dla kluczowych procesów krajowych.

Bezpieczeństwo

Nowa platforma będzie zoptymalizowana pod kątem bezpieczeństwa korzystania z chmury. CODE-DE spełnia przepisy niemieckiej ustawy federalnej o ochronie danych oraz zostanie certyfikowana przez BSI, czyli Federalny Urząd Bezpieczeństwa Informacji. Da to gwarancję niemieckim władzom i instytucjom, że aplikacje tworzone przez nie na platformie CODE-DE będą w pełni bezpieczne.  

Podsumowanie

CODE-DE to publiczna chmura ze zintegrowanym repozytorium zdjęć satelitarnych dla Niemiec obsługiwana przez CloudFerro. CODE-DE zawiera aplikacje umożliwiające użytkownikom wyszukiwanie, przeglądanie i przetwarzanie produktów danych satelitarnych. Platforma umożliwia różnym zainteresowanym stronom wykorzystanie danych pochodzących z obserwacji Ziemi w Niemczech w ich łańcuchach wartości. Tworzy środowisko odpowiednie do badania i tworzenia usług i aplikacji opartych na EO.

Platforma CODE-DE zapewnia dostęp do danych i usług Copernicus w Niemczech od początku 2017 roku. Umożliwia przetwarzanie danych z obserwacji Ziemi uzyskanych w ramach europejskiego programu Copernicus. Dostęp do platformy CODE-DE jest bezpłatny dla administracji rządowej i ośrodków naukowych.

Nowa wersja platformy CODE-DE jest dostępna od kwietnia 2020 roku.

Korzyści dla użytkownika

  • Otwarte, ogólnodostępne i bezpłatne dane satelitarne dla Niemiec w jednym miejscu
  • Zawsze aktualna mozaika zdjęć z Niemiec
  • Bezpieczne środowisko pracy i szeroka gama narzędzi do obróbki
  • Zdjęcia satelitarne Niemiec dostępne online za darmo-nieograniczony dostęp do obrazów z satelitów Sentinel-1, -2, -3 i -5P
  • Nowe aplikacje i narzędzia do przetwarzania danych-wydajna infrastruktura chmurowa
  • Synergia z europejską platformą DIAS
  • Synergia z platformą CREODIAS z ponad 20 petabajtami danych satelitarnych

Zobacz nasze projekty

Jeśli masz pytania, napisz do nas.
Nasi eksperci z przyjemnością Ci pomogą.

Odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to możliwe.