| EN

 

Ruszył CREODIAS 2.0

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia CREODIAS 2.0 – portalu CREODIAS w nowej całkiem odsłonie, który został właśnie uruchomiony. To pierwszy komercyjny element Copernicus Data Space Ecosystem, największego na świecie repozytorium danych satelitarnych z obserwacji Ziemi, który umożliwia przetwarzanie danych w środowisku chmurowym. Użytkownicy skorzystają na integracji obu portali dzięki sfederowanej tożsamości, dostępowi do katalogu i usługom dodatkowym.

 

Nowa wersja portalu to:

  • ulepszony UX
  • nowy system bilingowy
  • nowy portal klienta
  • nowy system wysyłania zgłoszeń do działu wsparcia

 

Konta klientów zostały zmigrowane do nowego systemu bilingowego, a środowisko chmurowe pozostało niezmienione.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, oprogramowanie, Strona internetowaOpis wygenerowany automatycznie

 

Początki portalu CREODIAS sięgają 2017 roku, kiedy to Europejska Agencja Kosmiczna, działając w imieniu Komisji Europejskiej, podpisała umowę CREODIAS z konsorcjum kierowanym przez Creotech Instruments S.A., w skład którego weszły CloudFerro, Wrocławski Instytut Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPISI), Geomatys, Eversis i Sinergise.

Uruchomiony w 2018 r. CREODIAS był jedną z pięciu platform DIAS (Data and Information Access Services), które ułatwiły i ustandaryzowały dostęp do danych europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus oraz narzędzi do ich przetwarzania. CloudFerro odegrało kluczową rolę w projekcie, odpowiadając za budowę, rozwój i utrzymanie repozytorium danych EO (pozyskiwanie, przechowywanie i udostępnianie danych) oraz dostarczenie usług chmury obliczeniowej do przetwarzania danych.

 

W ciągu ostatnich 5 lat CREODIAS zyskał 20 000 zarejestrowanych użytkowników z prawie 190 krajów, a obecnie serwis oferuje ponad 36 PB natychmiast dostępnych danych z obserwacji Ziemi, których dzienny przyrost wynosi ponad 26 TB.

 

CloudFerro, operator CREODIAS, planuje dalsze udoskonalania serwisu o dodatkowe funkcje i usługi, takie jak nowe regiony chmury, Open Telekom Cloud, Sentinel Hub, OpenEO, dodatkowe dane i wiele i innych.

 

Odwiedź portal CREODIAS creodias.eu (EN).