GAIA-X

CloudFerro dołącza do europejskiego projektu GAIA-X

CloudFerro dołącza do europejskiego projektu GAIA-X - cover min

Warszawska spółka CloudFerro, jako jedna z pierwszych firm z Polski, dołącza do grona Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Danych i Chmury. GAIA-X ma stworzyć standardy dla europejskiej platformy chmurowej, z poszanowaniem unijnego prawa oraz standardów open source. Stowarzyszenie ma również działać na rzecz zachowania europejskiej suwerenności technologicznej oraz ochrony danych. 

GAIA-X to Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Danych i Chmury, powstałe dzięki inicjatywie firm z Niemiec i Francji w 2019 roku. Do udziału w projekcie zaproszono firmy, instytucje oraz rządy innych europejskich krajów. Od stycznia 2021 GAIA-X funkcjonuje jako podmiot prawny.  

Współpraca europejskich firm w ramach GAIA-X ma na celu wypracowanie standardów dla europejskiej platformy chmurowej, dotyczących przechowywania i przetwarzania danych na terenie Unii Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa, prywatności danych i otwartości technologicznej.

 Dostawcy chmury będą musieli m.in. zapewnić klientom informację o tym, jak wygląda przechowywanie danych i dostęp do nich. Wszelkie działania i świadczenie usług mają być dostosowane zarówno do rynku europejskiego jak i lokalnego. GAIA-X ma także zmniejszyć zależność europejskich podmiotów od amerykańskich dostawców chmury obliczeniowej.

– Jednym z założeń GAIA-X jest osiągnięcie technologicznej suwerenności Europy i stworzenie alternatywy do oferty hiperskalerów, czyli technologicznych gigantów zza oceanu. Jest to szczególnie istotne dziś, kiedy rozwój gospodarki oparty jest na danych i takich technologiach jak chmura obliczeniowa. – mówi Maciej Krzyżanowski, Prezes CloudFerro. 

– Nasze działania na europejskim rynku usług chmurowych doskonale wpisują się w wartości i główne cele GAIA-X. Istnieje silna potrzeba stworzenia europejskich norm i zasad działania w zakresie cyfryzacji, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa, otwartości i prywatności danych. Nie bez znaczenia jest również ochrona lokalnego rynku, rozwój kompetencji i tworzenie nowych miejsc pracy. Chcemy brać czynny udział w wypracowywaniu i wdrażaniu europejskich standardów w zakresie technologii oraz działać na rzecz podnoszenia konkurencyjności europejskiego rynku – podkreśla Maciej Krzyżanowski. 

Dokument o założeniu GAIA-X podpisały we wrześniu ubiegłego roku 22 podmioty. Na początku 2021 wpłynęło ponad 200 zgłoszeń o dołączenie do projektu od firm i organizacji badawczych z całego świata (około 85 proc. z Europy), co świadczy o tym, jak duże jest zapotrzebowanie na wysokiej jakości usługi chmurowe oparte na otwartych technologiach i świadczone w zgodzie z unijnymi standardami. Członkowie GAIA-X są zobowiązani do przestrzegania europejskich wartości, zasad dotyczących prywatności danych, przejrzystości funkcjonowania, bezpieczeństwa oraz poszanowania praw do danych. Zarząd stowarzyszenia ma składać się wyłącznie z przedstawicieli firm z Europy. Projekt jest objęty wsparciem i regulacjami Komisji Europejskiej. 

…………………………………………………………………………………………………

CloudFerro dostarcza innowacyjne usługi przetwarzania w chmurze. Dostarcza i obsługuje chmury obliczeniowe dla wyspecjalizowanych rynków, m.in. dla europejskiego przemysłu kosmicznego, badań klimatu i nauki. Posiada duże doświadczenie w przechowywaniu i przetwarzaniu wielkich zbiorów danych, w tym wielopetabajtowych repozytoriów danych satelitarnych obserwacji Ziemi.

Firma oferuje elastyczne rozwiązania w modelu chmury publicznej, prywatnej i hybrydowej, oparte na otwartych technologiach, dostosowane do potrzeb użytkownika i efektywne kosztowo. Świadczy szeroką gamę usług dodatkowych i dedykowane wsparcie techniczne, realizowane przez lokalny zespół specjalistów IT o unikalnych kompetencjach.

Z rozwiązań CloudFerro korzystają wiodące firmy i instytucje naukowe w Europie z różnych sektorów rynku, przetwarzające wielkie zbiory danych: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), EUMETSAT, Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), Mercator Ocean International, Niemiecka Agencja Aero-Kosmiczna (DLR), EGI i wiele innych.

Jeśli masz pytania, napisz do nas.
Nasi eksperci z przyjemnością Ci pomogą.

Odpowiemy na wszystkie pytania tak szybko, jak to możliwe.